Fırat Eşki


Kodların Dünyası…


Etiket Arşivi: C++

Ders 5 – C++ Döngüler

Döngüler, programlamanın olmazsa olmazlarındandır. Döngüler dilerseniz belli bir sayıda tekrar eder, dilerseniz belli bir koşul sağlandığı sürece devam eder. C++ dilinde 3 tane temel döngü tipi vardır. Bunlar…

C++ Base64 Encode ve Decode

Özellikle mail eklerini gönderirken yararlanılan bir kodlama(encoding) yöntemi olan Base64 kodlaması; ikili(binary) verinin ASCII standarlarındaki metin dosyasına dönüşümünü sağlar. İlk olarak Base64 hakkında bazı noktaları anlattıktan sonra C++ dili ile Base64 encode ve decode işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Ders 4 – C++ Kontrol Yapıları

Programlama dünyasının olmazsa olmazlardan olan kontrol yapıları programın akışının kontrol edilmesini sağlar. Örneğin, Facebook, Twitter gibi büyük sitelere dahi girerken kullanıcı adı ve şifrenizin doğruluğunu kontrol yapıları ile kontrol ederler ve buna göre işlem yaparlar.

C++ Locale – Türkçe Karakter Sorunu

C++ veya C dilinde birçok kişinin canını sıkan konuya değiniyoruz. Yaptığınız programlarda Türkçe karakterleri konsola yazdırmak istediğimizde kodlamadan dolayı anlamsız karakterler gözüküyor. Aşağıdaki fotoğraf sayesinde ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Ders 3 – C++ Operatörler

Operatörler tüm programlama dillerinde bulunan, büyüklük küçüklük karşılaştırmalarının, mantıksal karşılaştırmalarının ve aritmetik işlemlerin yapılmasını sağlayan karakterler topluluğudur.

Ders 2 – C++ Değişkenler

Herkese merhaba C++ eğitim serisinin 2. dersi olan “C++ Değişkenler” dersine hoş geldiniz. Eğer programcılığa yeni giriş yaptıysanız, bu dersi iyi anlamak için öncelikle ilk dersimiz olan “Merhaba C++” dersini okumanızı öneririm.

Ders 1 – Merhaba C++

C++ eğitim derslerinin ilk dersi olan “Merhaba C++” dersinden herkese merhaba!

Eğer derslere giriş yazımız olan “C++ Dersine Giriş” yazısını okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü, ders için gereken yazılım bilgilerinden tutun da derslerin nasıl işleneceğine ve hatta C++ dilinin tarihi hakkında bilgilere kadar birçok şeyi giriş yazısına eklemeye çalıştım. Giriş yazısını okuduğunuzu varsayarak ilk dersimize başlayabiliriz.

C++ Dersine Giriş

Herkese merhaba bu giriş yazısıyla beraber C++ derslerine başlamış bulunmaktayım. Giriş yazısını çok uzun tutmamakla beraber bu giriş yazısında sizlere dersleri nasıl işleyeceğim ile ilgili ve C++ dili hakkında bilgiler vereceğim.