Fırat Eşki


Kodların Dünyası…


Etiket Arşivi: C#

C# Proje – TCP Dosya Transfer

TCP protokolü kullanarak IP üzerinden dosya transferi yapar. Programın yapabildiklerini ve ileride yapabileceklerini aşağıda belirttim. Program Visual Studio 2017 ortamında C# programlama dili kullanarak geliştirilmiştir.

C# Spiral Matrix / Salyangoz Matris

Spiral kelimesi sarmal anlamına gelmektedir. Spiral matrix veya salyangoz matris aşağıdaki tabloda gördüğünüz şekilde ifade edilebilir. Örneğin aşağıdaki tabloda 4 boyutlu bir salyangoz matris verilmiştir.

C# String Temizleme (Clean String) Fonksiyonu

Bugün neredeyse her uygulamada gerekebilecek bir string temizleme(clean string) fonksiyonunu paylaşacağım. Bu fonksiyonu özellikle veritabanına veri eklerken verilerin düzenli olmasını ve verilerin kararlılığını sağlamak amacıyla kullanabiliriz.

Visual Studio 2015 – C# Execute in Interactive Özelliği

“Executive in Interactive (interaktif yürütme)” özelliği Visual Studio 2015 güncellemesi ile gelen süper bir ek özelliktir.

Eh, projenizde ki kodlarınızı interaktif pencereye(Interactive Windows) göndererek; kodlarınızla daha kolay bir şekilde etkileşime geçebilirsiniz. Artık Visual Studio 2015’in son güncellemesi, kodlarınızı doğrudan interaktif pencereye gönderebileceğiniz “Executive in Interactive” seçeneğini kullanıcılarına sunmaktadır.

C# ile Mouse Click Komutu Gönderme

Bu dersimizde C# ile mouse’a click komutunu kod ile nasıl vereceğimizi göreceğiz.

İlk olarak kısaca bilgi vereğim. Bu programda da her sisteme dayalı programlarda olduğu gibi sistem DLL dosyasını import edeceğiz. Bu işlem için kullanacağımız DLL dosyası ‘User32’ ismindeki sistem DLL dosyasıdır.

C# Oem Editör Yapımı

3-4 sene önce severek yaptığım OEM Editör programını bu blogumda paylaşmak kısmetmiş. Öncelikle OEM kelimesinin ne anlama geldiğine bakalım. OEM “Original Equipment Manufacturer” yani “Orjinal Ürün Üreticisi” anlamına gelen ingilizce bir kısaltmadır. Yani teknik servis veya parça üreticilerin kullandığı bir kalıplaşmış teknoloji kıslatması olarakta düşünebiliriz. İşte bu programda ilgili teknik servisin iletişim bilgilerinin bilgisayarda değiştirmeye yarıyor.