Ana Sayfa / Etiket Arşivi: Scala

Etiket Arşivi: Scala

Ders 6 – Scala Erişim Belirleyicileri(Access Modifiers)

Paketler(packages), sınıflar(classes) veya nesneler(objects) erişim belirleyicileri tarafından Private, Protected veya bunlardan birini kullanmadığımızda varsayılan olarak Public olarak belirlenir. Bu belirleyiciler kodun belirli kısımlarına erişimi kısıtlar. Erişim belirleyicilerini kullanmak için alt bölümde göreceğimiz gibi anahtar kelimeleri paketin, sınıfın veya nesnenin üyelerini tanımlarken belirtiriz

Devamını Oku »

Ders 5 – Scala Değişkenler

Değişkenler değer depolamak için hafızada yer ayırmaktan başka bir şey değildir. Bu demek oluyor ki, siz değişken oluşturduğunuzda hafızada boş yer ayırıyorsunuz. Değişkenin tipine bağlı olarak, derleyici hafızada yer ayırır(allocates) ve bu ayrılan yerde ne depolanabilir diye karar verir. Bu nedenle değişkenlere farklı veri tipi atayarak, bu değişkenlerin içerisine tamsayı, ondalıklı sayı veya karakter depolayabilirsiniz.

Devamını Oku »

Ders 3 – Scala Temel Syntax(sözdizimi)

Eğer Javayı iyi anladıysanız, Scalayı öğrenmeniz çok kolay olacaktır. Scala ve Java arasındaki en büyük sözdizimsel(syntactic) fark satır sonlarına gelen ; karakterinin isteğe bağlı olmasıdır. Scala programını düşündüğümüzde onu her bir metot ile çağrı yöntemiyle iletişim içinde olan objeler koleksiyonu olarak tanımlayabiliriz. Şimdi kısaca sınıf, obje ve metotların ne yaptıklarına ve anlık değişkenlerin(instant variables) anlamına bakalım.

Devamını Oku »

Ders 1 – Scala Genel Bakış (Overview)

Scala, ölçeklenebilir dil için kısa, fonksiyonel melez bir programlama dilidir. Martin Odersky tarafından oluşturulan bu dilin ilk yayını 2003 yılında yapılmıştır. Scala, Nesne Yönetimli(object-oriented) ve fonksiyonel dillerin özelliklerini sorunsuz bir şekilde barındırabilecek ve Java Virtual Machine üzerinde çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Devamını Oku »