Fırat Eşki


Kodların Dünyası…


Ders 2 – Scala Ortam Kurulumu

Scala dili herhangi bir Windows veya Unix benzeri sisteme kurulabilir. Scalayı bilgisayarınıza kurmadan önce bilgisayarınızda Java 1.5 veya daha yüksek bir sürümü kurulu olmalıdır.

Scala Windows Kurulumu:

Adım (1): Java Kurulumu

İlk olarak, JAVA_HOME ortam değişkenini ayarlamalısınız ve JDK’nın bin dizinini PATH değişkenine eklemelisiniz. Yaptığınız değişikliklerin doğruluğunu kontrol etmek için komut istemine java -version komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Bu kodu girdikten sonra aşağıdaki gibi bir şey görmelisiniz:

Şimdi ise Java Compiler kurulu mu diye test edeceğiz. Komut istemine bu sever javac -version yazıyoruz. Bu kodu girdikten sonra aşağıdaki gibi bir şey görmelisiniz:

Adım (2): Scala Kurulumu

Şimdi ise http://www.scala-lang.org/downloads adresinden Scala’nın windows binary dosyalarını indiriyoruz. Son olarak komut istemine scala -version yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Bu işlemden sonra aşağıdakileri görmelisiniz:

Tebrikler, Windows cihazınıza Scalayı başarıyla kurdunuz. Alttaki bölümde Scalayı Mac OS X ve Unix/Linux cihazlarına nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz.

Scala Mac OS X ve Linux Kurulumu:

Adım (1): JAVA Kurulumu:

Java JDK 1.5 veya daha yüksek sürümün kurulu olduğundan emin olun ve JAVA_HOME ortam değişkenini ayarlayın ve JDK’nın bin dizinini PATH değişkenine ekleyin. Yaptığınız değişikliklerin doğru olduğunu kontrol etmek için komut istemine java -version komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Bu kodu girdikten sonra aşağıdaki gibi bir şey görmelisiniz:

Şimdi ise Java Compiler kurulu mu diye test edeceğiz. Komut istemine bu sever javac -version yazıyoruz. Bu kodu girdikten sonra aşağıdaki gibi bir şey görmelisiniz:

Adım (2): Scala Kurulumu:

Terminali açın ve aşağıdaki komutları aşağıda gösterildiği gibi çalıştırın

Son olarak, yeni bir komut istemi açın ve scala -version yazın ve Enter tuşuna basın. Kod işlendikten sonra aşağıdakileri görmelisiniz:

Tebrikler, Scalayı UNIX/Linux cihazınıza başarıyla kurdunuz.


Merhaba, ben Fırat Eşki bu da benim blogum. Bilgisayar ve teknoloji dünyasını yakından takip ediyorum. Küçük yaşta giriş yapmış olduğum kod dünyasına olan ilgim ve sevgim gün geçtikçe artarak devam ediyor.