Fırat Eşki


Kodların Dünyası…


Visual Studio 2015 – C# Execute in Interactive Özelliği

“Executive in Interactive (interaktif yürütme)” özelliği Visual Studio 2015 güncellemesi ile gelen süper bir ek özelliktir.

Eh, projenizde ki kodlarınızı interaktif pencereye(Interactive Windows) göndererek; kodlarınızla daha kolay bir şekilde etkileşime geçebilirsiniz. Artık Visual Studio 2015’in son güncellemesi, kodlarınızı doğrudan interaktif pencereye gönderebileceğiniz “Executive in Interactive” seçeneğini kullanıcılarına sunmaktadır.

Kullanımı ise basitçe aşağıda gördüğünüz 2 adımdaki gibidir:

  1. İnteraktif pencereye göndermek istediğiniz kod satırlarını veya kod bloklarını seçiniz.
  2. Sağ tıklayarak açılan seçenek menüsünden “Execute in interactive” seçeneğine tıklayın.

vs-execute-interactive

Böylece kodunuz interaktif komut penceresine gönderilecektir.

vs-execute-interactive-example

Resimde gördüğünüz gibi ‘names’ ismindeki dizi değişkeni interaktif pencereye gönderildi. Böylelikle interaktif pencere içerisinde ‘names’ ismindeki dizi değişkenini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi size ilginç bir özellikten bahsedeyim. Eğer kodunuz çalıştırılabilir bir kod ise veya interaktif konsola bir şeyler yazarsanız; interaktif pencere bunu otomatik olarak işleyecektir.

Örneğin, aşağıdaki resimdeki gibi kod bloğunu seçip, üstte belirtildiği gibi “Execute in Interactive” seçeneğine basın:

vs-execute-interactive-example-st1

Bu sayede kodunuz sadece interaktif pencereye gönderilmekle kalmayacak aynı zamanda otomatik olarak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi işlenecektir:

vs-execute-interactive-example-st2

Sonuç olarak; bu süper bir özellik ve bu özellik geliştiricilere bazı kodları hızlıca interaktif pencereye gönderebilmesine olanak sağlayarak proje dışında test etme imkanı sunar.

vs-execute-interactive-example-st3

Umarım bu sizlere yardımcı olur.


Makale Kaynağı ve Ayrıntılar: dailydotnettips.com


Merhaba, ben Fırat Eşki bu da benim blogum. Bilgisayar ve teknoloji dünyasını yakından takip ediyorum. Küçük yaşta giriş yapmış olduğum kod dünyasına olan ilgim ve sevgim gün geçtikçe artarak devam ediyor.