Facebook Hesabının Güvenliğini Tam Anlamıyla Sağlamak

20 Eki 2015 · 9 dk okuma süresi

Bu yazımda neredeyse herkesin kullandığı Facebook’un hesap güvenliğini nasıl en üst düzeyde tutabileceğimiz konusuna değineceğim. Bu konu özellikle sayfa yöneticileri için ekstra önem arz ediyor.  Son zamanlar da takipçi ve beğeni hilesi gibi çeşitli amaçlarla internette her gördüğü uygulamalara izin veren İnsanların sayısının çoğalmasıyla çalınan Facebook hesap sayıları da çoğaldı. Eğer sizde bu tür girişimlerde bulunduysanız veya hesabınızın güvenliğine önem veriyorsanız bu yazıda yazılanları mutlaka uygulamanızı öneririm. Ben yazımda alınacak güvenlik önlemlerini “Temel Güvenlik Önlemleri”ve “Gelişmiş Güvenlik Önlemleri” olarak 2 ana madde altında ele alacağım.

Facebook hesabınızın güvenliği sadece anlatacağım hesap ayarlarına bağlı değil aynı zaman da bilgisayarınızın güvenlik seviyesine de bağlıdır. Yani, bilgisayarınıza kurduğunuz uygulamalara, eklentilere ve ziyaret ettiğiniz sitelere dikkat etmenizin yanı sıra antivirüs yazılımı kullanmanız da hesap güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynayacaktır.

f2

 Temel Güvenlik Önlemleri

Başlıktan da anlaşılacağı gibi temel olarak yapılması gereken güvenlik önlemleridir. Temel güvenlik önlemleri sizi tam anlamıyla korumayacaktır. Ama yapılmadığı takdirde çok üzücü durumlara neden olabilir. Eğer tam anlamıyla güvenlik istiyorsanız, temel güvenlik önlemlerini aldıktan sonra gelişmiş güvenlik önlemlerini de uygulamalısınız.

1- Parola Belirleme Kriterleri

Örneğin parolanızın uzunluğunu gülünç derecede kısa koymayın.  Üşengeçliğe kaçıyım derken daha sonra pişman olabilirsiniz. Parolanızı uzun tutmanız olası kombinasyon denemelerinde veya birinin elinizi okumasına karşı bile etkili yol olabilir. Parolanızın içeriğine isim, doğum tarihi, ‘sanane123’ veya ‘qwerty’ şeklinde alternatif hesap şifreleri koymaktan kaçınınız. Çünkü buna benzer şeyleri deneyen o kadar işsiz kardeşimiz var ki bunları bazı forumlar da görmeniz mümkündür. Bu bahsettiğim kişiler koyulabilecek şifrelerin listesini çıkarmış ve üşenmeden deneme yanılma yoluna girmiş insanlardır.

Diğer parola belirleme kriterimiz ise parolanın içinde bulunacak karakterlerdir. Parolanızı casus yazılımlara karşı korumanın en temel yollarından biri şifrenizi sayısal değerlerle birlikte, küçük ve büyük harf karmaşası içinde oluşturmanızdır. Karmaşa dediğime bakmayın bu sizin için kolay ama casus programlar veya işsiz insanlar için karmaşık bir yol olacaktır.

2- E-Posta Adresi

Diğer temel önlemlerden birisi de Facebook hesabınız için kullandığınız e-posta adresidir. E-posta adresi, şifresini unuttuğunuz hesapları almak için en etkili yoldur. Bu nedenle mutlaka kullandığınız e-posta adresinin geçerli olduğuna, şifresini bildiğinize ve güçlü parolaya sahip olduğundan emin olunuz. Çünkü hesabınızı Facebook üzerinden çalamayan kişilerin ikinci hedefi e-posta hesaplarınız olacaktır. Bunun dışında size, Facebook üzerinde ki e-posta adresinizin gizlilik ayarını ‘Sadece Ben’ olarak değiştirmenizi öneririm. Böylelikle kötü niyetli kişilerin e-posta adresinizi bulmaları daha çok zorlaşacaktır. E-posta adresinizin gizlilik ayarını değiştirmek için “Profiliniz > Hakkında > İletişim Bilgileri ve Temel Bilgiler > E-posta” yolunu izleyiniz.

Temel güvenlik önlemleri bu kadarla sınırlandırabiliriz. Asıl güvenliğin sağlandığı, olası casus programların veya zararlı uygulamaların etkisinde kalmış hesabın güvenliğini tekrar sağlamak için “Gelişmiş Güvenlik Önlemleri” başlığını mutlaka dikkatlice okuyunuz ve uygulayınız.

f3

 Gelişmiş Güvenlik Önlemleri

Gelişmiş güvenlik önlemlerini maalesef birçok Facebook kullanıcısı bilmiyor veya önemsemiyor. Ama özellikle sayfa yönetiyorsanız veya hesabınızın güvenliğinden şüphe ediyorsanız mutlaka gelişmiş güvenlik önlemlerini bilmeniz gerekir.

Gelişmiş güvenlik önlemlerine öncelikle telefon numarasından başlamak istiyorum. Telefon numarası en az E-posta kadar önemli olmakla birlikte son zamanlarda uygulamaların gerçek profil tanımlamasında gereken en önemli faktördür. Telefon numarasını eklemek için, buraya tıklayınız ve açılan sayfada telefon numaranızı ekleyip, telefonunuza gelen onay kodunu gerekli alana giriniz. Bu işlemleri tamamladıysanız artık hesabınızda ekstra güvenlik önlemlerinden birini aldığınızı söyleyebiliriz. Bu arada telefon numaranızı ekledikten sonra dilerseniz Facebook bildirimleriniz ücretsiz olarak cep telefonunuza iletilecektir.

1- Giriş Bildirimleri

Şimdi gelelim gelişmiş güvenlik önlemlerinin ikinci adımına.  Bu adımda Facebook hesabınıza izinsiz giren uyanık biri varsa bundan haberdar olacağınız bir özelliği devreye sokacağız. Bu özelliğin adı “Giriş Bildirimleri”. İsminden anlayacağınız gibi hesabına yapılan girişlerde seni haberdar ediyor. Ama merak etmeyin her girdiğinizde sizi bildirim yağmuruna tutmuyor. Güvenilir cihazlar haricinde giriş olursa uyarıyor(Güvenilir cihazlara yazımızın ilerleyen kısmında değineceğiz). Bide bu özelliği aktif etmeden önce telefon numaranızı eklemenizi öneriyorum çünkü giriş bildirimlerinin aktif olarak kullandığınız cihaza gelmesi daha mantıklı olacaktır. Giriş bildirimlerini etkinleştirmek için buraya tıklayınız ve gerekli yönergeleri uygulayınız.

2- Giriş Onayları

Şimdi sırada giriş bildirimlerinin kardeşi olarak görebileceğimiz “Giriş Onayları” var. Bu sistemde giriş onaylarına benzer yapıda. Önceki özellikte de belirttiğim gibi bunda da telefon numaranızı eklemeniz gerekir. Şimdi bunun nasıl çalıştığına değinelim. Örneğin, bilinmeyen(güvenilmeyen) cihazdan hesabınıza girmeye çalışan birisi olursa telefonunuza kod gönderiliyor. Eğer giriş yapmaya çalışan kişi sizseniz kodu girerek yolunuza devam edebilirsiniz. Eğer kötü niyetli biriyse zaten hesaba giriş yapması mümkün değildir. Giriş onaylarını etkinleştirmek için buraya tıklayınız ve gerekli yönergeleri uygulayınız.

3- Kodmatik

Sıradaki özellik ise giriş onaylarının ikizi diyebiliriz. Fakat dikkat ederseniz kardeşi demiyorum, ikizi diyorum. Yani giriş onaylarıyla aynı mantıkla çalışıyor, hatta aynısı diyebiliriz. Çünkü bu özellik giriş onaylarının kullanılmadığı durumlar da başvuracağımız yöntemdir(Farklı nedenler için de kullanılabilir). Bahsettiğim özelliğin ismi “Kodmatik” . Kodmatiği kullanabilmek için mobil cihazınızda Facebook uygulamasının bulunması gerekir.  Kodmatiği aktif etmek için burayatıklayınız ve gerekli yönergeleri uygulayınız.

f4

4- Güvenilir Kişiler

Şimdiki güvenlik önlemi ise şifrenizi unuttuğunuzda ümidinizi yitirmemeniz için etkili yöntem olan “Güvenilir Kişiler” özelliğidir. Güvenilir kişiler, Facebook arkadaşlarınızdan seçtiğiniz kişilerin hesabınıza erişimi kaybettiğiniz durumlarda yardımcı olacak kişilerdir. Tabi E-posta kadar kıdemli olmasa da birçok durumda hayat kurtardığını söyleyebilirim. Güvenilir kişileri seçmek için burayatıklayınız ve gerekli yönergeleri uygulayınız.

5- Güvenilir Tarayıcılar

Şimdi ise “Güvenilir Tarayıcılar” özelliğini ele alalım. Bu özellik hesabınıza giriş yapan tarayıcıları kaydeder ve sizin bu cihazları düzenlemenizi sağlar. Yani buradan güvenilir cihazları görebilirsiniz ve güvenilir olmayan cihazların yetkisini kaldırabilirsiniz. Arada bu listeyi kontrol etmenizde fayda var. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise, az önce yukarıda anlattığım “Giriş Bildirimleri” ve “Giriş Onayları” özelliklerinin buradaki cihazları göz önüne alarak çalışmasıdır.  Yani burada görünen cihazlardan giriş yapıldığında size bildirim gelmeyecek veya giriş onayı sorulmayacaktır. O nedenle ilk kullanımda buradaki bütün cihazları “Kaldır” butonuna basarak kaldırın ki daha önce giriş yaptığınız güvenli olmayan cihazlardan giriş yapıldığında “Giriş Bildirimleri” ve “Giriş Onayları” özellikler i gerekli tedbiri alabilsin.Tavsiye olarak bildirmek isterim ki, güvenilir tarayıcılar listesinde sadece kişisel bilgisayarınızı ve telefonunuzu bulundurmanızdır. Güvenilir tarayıcıların listesine ulaşmak içinburaya tıklayınız.

f5

6- Giriş Yaptığın Yer

Sırada ki güvenlik önlemi, üstteki “Güvenilir Tarayıcılar” özelliğine benzer bir yapıya sahip. Özelliğin ismi “Giriş Yaptığın Yer” şeklindedir. Burada oturumun açık olduğu cihazların veya tarayıcıların listesini görebilir ve istemediğiniz cihazlardan oturumu sonlandırabilirsiniz. Burada giriş yapılan yerin konumu yaklaşık olarak verilmektedir o nedenle hiç ilgisi olmayan bir şehir görürseniz bu sizi sakın korkutmasın. Giriş yapılan yerlerin listesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

7- Facebook Uygulama İzinleri

Şimdi geldik son gelişmiş güvenlik önlemi olan Facebook uygulama izinlerine. Aslında en önemli güvenlik önleminin başların da Facebook uygulama izinlerini gösterebiliriz. Çünkü yazının başında belirttiğim gibi çeşitli nedenlerle ve düşüncesizce uygulamalara izin veren insanlar sayesinde zararlı uygulamalar çoğalıyor. Bu uygulamalar sadece izin veren kişiyi değil dolaylı yoldan onun arkadaşlarını da etkileyebilir. Özelikle son zamanlarda bu virüslerin çoğalmasıyla Facebook’un bunun için önlem alması da hızlandı. Şimdi gelelim bu izinleri nasıl kaldıracağımıza. İzin verilen uygulamaların listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz ve buradan uygulamaların yetkisini kontrol edebilirsiniz. Bu listeden kullanmadığınız uygulamaların izinlerini mutlaka kaldırın. Çünkü bu uygulamalar haberiniz olmadan verilen izinlere göre paylaşım yapabilir, mesaj gönderebilir hatta dolaylı yoldan hesabınızı tamamen ele geçirebilir. O nedenle bilinen büyük uygulamalar ve oyunlar dışında ilk defa gördüğünüz uygulamaların yetkisini kaldırmanızdır. Özellikle beğeni alma, abone kasma gibi çeşitli girişimlerde bulunduysanız ve  uygulamalara izin verdiyseniz, bütün uygulamaları kaldırdıktan sonra hesabınızın şifresini değiştirin ve bahsettiğim bütün güvenlik önlemlerini uygulayın.

Facebook hesap güvenliğini üst düzeye çıkarmak üzerine yazdığım yazının geçte olsa sonuna geldik. Yazı biraz uzun oldu çünkü bahsettiğimiz konu gerçekten önemli bir konu o nedenle biraz detaylı ele almak gerekti. Başka bir yazıda görüşmek ümidiyle, “Kendinize iyi bakın” diyerek yazımı noktalıyorum.