Programcılığın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

20 Eki 2015 · 5 dk okuma süresi

Bu yazımda ‘Programcılığın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi’ konusunu ele alırken bunun yanında “Neden programlama öğrenmeliyiz?” sorusuna da cevap vermeye çalışacam. Ülkemizde “Programcılık nedir?” diye sokak röportajı yapılsa ortaya ne tür cevaplar çıkar hiç düşündünüz mü? Şahsen ben düşündüm ve açıkçası fazlasıyla trajikomik cevapların geleceği yargısı uyandı. Çünkü toplumumuz bu konulara karşı maalesef duyarsız kalıyor. Tabi suçun tamamını toplumda aramak yanlış olur. Bunda devletin hatta televizyonlarda ki sözde eğitici programların bile etkisi vardır. Şimdi gereken yerlere eleştiriği yaptıktan sonra kendimizde de suç arayabiliriz ve hatta en büyük suçun kendimizde olduğunu varsayarak toplumu bilinçlendirmeğe ilk önce kendimizden başlayabiliriz.

 Programcılığın Hayatımızdaki Yeri

Şimdi biraz programcılığın hayatımızdaki yerinden, nerelerde kullanıldığından bahsedelim. Programlamanın isminden yola çıkacak olursak her ne kadar da “belli misyonların zamanlanması olayı” gibi farklı anlamlara bürünebilen bir kelime olsada bizim konumuz olan programlama; bu tanımdan biraz daha farklı anlam taşıyan ve yazılımcılıkla aynı anlama gelen programcılıktır. Tamam bu açıklama fazla bilimsel ve kafa karıştırıcı oldu bu tanımı biraz daha açarak bizi ilgilendiren anlamıyla hayatımızdaki yerine değinelim.

Program veya yazılım kelimesini muhtemelen bir çok kez kullanmışsınızdır. Hatta kelimeyi kullanmakla kalmamış programların kendisini de kullanmışsınızdır. Şimdi düşünecek olursanız bilgisayar üzerinde, hesap makinesinden tutun da resim düzenleyicilere hatta oyunlara kadar her şey programlanmıştır yani hepsi yazılımdır. Yazılım denilince aklımıza sadece bilgisayarlar yazılımlarını getirmemeliyiz. Bilgisayarların yanında cep telefonları, sağlık hizmetinde kullanılan cihazlar, akıllı telefonlar bir çoğumuzun kullandığı dijital kol saatleri ve daha sayabileceğimiz bir çok cihaz da programlanmıştır yani yazılım ve donanım bütünlüğüyle ortaya çıkmış cihazlardır.

programciligin-hayatimizdaki-yeri-hastane

Peki sizce hayatımızda bu kadar önemli yer edinmiş ve hayatımızı kolaylaştırmış bir şeyin hakkında fikir sahibi olmamız gerekmez mi? Bunu biraz yediğimiz yemekler gibi düşünmeliyiz. Çünkü, yemekler hayatımızda önemli bir yere sahiptir ve bu nedenle yediğimiz yemeklerin bize sağlayacağı olumlu veya olumsuz yönlerini bilmeliyiz böylece daha sağlıklı bir birey oluruz. Aynı şekilde sistemlerin nasıl yapıldığı ve programlamanın ne olduğu hakkında fikir sahibi olursak elimizde bulunan teknolojileri daha iyi ve faydalı şekilde kullanabilir böylelikle teknolojinin zararının, yararına göre çok büyük bir yere sahip olmadığını görebiliriz.

Evet inanıyorum ki sizde benimle aynı fikir çerçevesi içine giriyorsunuz. En azından şuan için öyle varsayabiliriz. Sizden şuan kullandığınız teknolojik ürünlerin olmadığını düşünmenizi istesem? Tabiri yerindeyse canınızı istemiş gibi olurum. O nedenle sizden öyle bir şey istemek yerine şuan benim yazımı bile programlamanın ve teknolojinin nimeti sayesinde okuduğunuzu hatırlatmak isterim. Şayet yazılım olmasaydı bu yazıyı sizlerle paylaşmam mümkün olmayabilirdi. Evet umarım ki bu son örnekle birlikte aslında programcılığın hayatımızda etkin rol oynadığını ve dolayısıyla bu konuda bilinçlenmemiz gerektiğini hatta sadece bu hizmetleri kullanmak yerine biraz da nasıl oluştuğu hakkında fikir sahibi olmamız gerektiğini vurgulayabilmişimdir.

programciligin-hayatimizdaki-yeri-code

 Programcılığın Önemi

Şimdi ise birazcık yazılımcılığın diğer deyimle programcılığın önemine değinelim. Tabi bu konuya bir toplumun gelişmesinde, bilinçlenmesinde çok önemli rol oynayan öğretimden başlamak istiyorum. Ben her okullarda temel programlama derslerinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta böyle düşünen sadece ben değilim aynı zamanda yukarıda ki fotoğrafta gördüğünüz Microsoft kurucusu Bill Gates, Facebook kurucusu Mark ve daha bir çok ünlü isim de öğretimin içinde programlamaya yerverilmesi gerektiğini düşünüyor. Çünkü programlama günümüzde her alanda aktif olarak kullandığımız teknolojinin çekirdeğini oluşturmaktadır. Programlama dersleri sayesinde hayatımızda bu kadar etkin kullandığımız teknolojiyi daha bilinçli ve daha etkili kullanabiliriz ve önemini biraz daha iyi anlayabiliriz.

Belirtmek isterim ki ben bu fikirleri programlamayı hayatının parçası olarak benimsemiş ve bundan ötürü olumlu sonuçlar almış birisi olarak anlatıyorum . Programcılıkla uğraşmak insanların düşünme yeteneğinden tutun da karar verme yeteneğine kadar bir çok şekilde zihin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Zaten takdir edersiniz ki bir programı veya oyunu kullanmakla onu yapmak bambaşka şeylerdir. Bir program yapılırken o programı veya oyunu kullanacak kullanıcının her türlü hamlesi düşüncesi ve meydana gelebilecek olaylar hesaplanır işte bu hesaplamalar aslında kişinin gerek problem çözme yetisinin gerekse yaratıcılığının artması üzerinde önemli bir rol oynar. Aslında program yapmak etkili düşünme sanatı ve biraz da matematiktir.

programciligin-hayatimizdaki-yeri-think

 Sonuç

Şimdi konuyu toparlayacak olursak, programlamanın günümüz hayatımızdaki yeri ve önemi çok büyük bir önem arz ediyor. Günümüzde aktif olarak kullandığımız bir teknolojiye ne kadar hakim olursak o kadar güçlü ve kültürlü bir toplum oluruz. Eğer sizlerde daha bilinçli kullanıcıların ve daha iyi işler yapan bireylerin bulunacağı bir toplum istiyorsanız, Bill Gates abimiz gibi “Bir oyun oynama, bir oyunda sen yap” mantığıyla hareket etmelisiniz.

Bu yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın ve bir oyunda siz yapın diyerek yazıyı daha da fazla uzatmadan noktalıyorum