Google Chrome Translate Eklentisi

2 Ara 2016 · 4 dk okuma süresi

Google tartışmasız dünyanın en büyük şirketlerinden birisidir. Google’ın sunmuş olduğu servislerin insanların hayatını git gide daha da çok kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Bugün özellikle yabancı dilini geliştirmek veya çok fazla yabancı dili olmamasına rağmen yabancı makale okuyan kişilerin işini fazlasıyla kolaylaştıracak bir Chrome eklentisini paylaşacağım. Bu eklenti Google Translate’in kendi eklentisi olduğunu belirtmeliyim.

Zaten hali hazırda Google’ın 100’ü aşkın dili destekleyen çeviri sistemi olan Translate(also known as Google Translate) ürünü mevcut. Bu yazıda bahsedeceğim eklentinin çeviri olarak bundan farklı olmadığını belirtmek isterim. Eklentinin temel amacı işlevselliği ve daha hızlı ve kolay şekilde çeviri yapmanızı sağlamak. Eklentinin en temel amacı herhangi bir web sayfasında seçtiğiniz kelime veya cümleleri anlık olarak ufak bir kutucuk(pop-up) içerisinden görüntülemek. Şimdi eklentiyi kuracağınız linki veriyim. Siz eklentiyi kurduktan sonra eklentiyi biraz tanıyalım. Eklentiyi kurmak için Google Chrome’un eklenti mağazasına ‘Google Translate’ yazabilirsiniz ya da buraya tıklayarak doğrudan eklentinin sayfasına gidebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra alttaki resimde mavi okla gösterilen Google Translate ikonu toolbar üzerine eklenecektir. Şimdi o eklenti ikonuna tıklayarak resimde göreceğiniz kutucuğu(pop-up) açabilirsiniz. Bu ekranda beliren kutucuğun detayına yazının ilerleyen kısmında değineceğiz.

translate-extension-popup

Üstteki resimde kırmızı okla gösterilen ‘Extension Options’(eklenti ayarları) linkine tıklayarak eklentinin ayarlar sayfasına gidebilirsiniz. Ayarlar sayfasında alttaki resimde görüldüğü gibi bazı temel seçenekler sunulmuş durumda. Bu seçeneklerin ne anlama geldiğini ve eklentiyi bu kadar güzel kılan şeyin ne olduğunu alttaki resimlerle birlikte göreceğiz.

translate-extension-settings

Ayarlar sayfasının ilk kısımda ana dilinizi seçiyorsunuz ki hangi dile çevirmesi gerektiğini anlasın. Ana dilinizi seçtiğiniz yerin alt tarafında 3 tane seçenek bulunan bir kısım görüyorsunuz. Bu seçenekler eklentinin nasıl çalışması gerektiğini belirlediğiniz seçeneklerdir. Bu seçenekleri resimlerle birlikte açıklayalım:

1. Seçenek - Çeviri Kutucuğunu Görüntülemek için İkona Tıklamak

İlk seçeneği seçmeniz durumunda herhangi bir web sayfasında kelime veya cümle seçtiğinizde aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi eklenti ikonu beliriyor ve bu ikona tıkladığınızda çeviri ve varsa çeviri detayları kutucuk(pop-up) içerisinde size aktarılıyor. Bu ekranda beliren eklenti ikonuna tıklayınca sizi neyin karşılayacağını bir sonraki adımda göreceksiniz. İlk seçenek ve ikinci seçenek arasındaki tek fark ekrana gelen çeviri kutucuğunun(pop-up) açılma yöntemidir.

translate-extension-option1

2. Seçenek - Çeviri Kutucuğunu Doğrudan Görüntülemek

İkinci seçenek ise kelime veya cümleyi seçtiğiniz an herhangi ikon belirmeden ekrana doğrudan kutucuğu(pop-up) açıyor ve aynı şekilde çeviriyi ve varsa çeviri detaylarını aktarıyor. İlk seçenek ve bu seçeneğin farkı sadece kutucuğun(pop-up) açılma yöntemidir. Ekrana beliren kutucuk alttaki resimde gördüğünüz gibidir.

translate-extension-option2

3. Seçenek - Ekranda Çeviri Kutucuğu(pop-up) Gösterme

Üçüncü seçenek ise kelime veya cümleyi seçtikten sonra ekranda aktif olarak herhangi bir şey belirmiyor eğer siz çeviri görmek isterseniz kelime veya cümleyi seçtikten sonra eklentinin toolbar üzerinde bulunan ikonuna tıklayarak çevirinin detaylarının aktarıldığı kutucuğu açabilirsiniz. Açıkçası bu 3. seçenek yabancı dili olmayan ve sık sık kullanacak kişiler için kullanışlı değil. Çünkü, sık sık ekranın bir köşesine gidip gelmek bir hayli zor olacaktır. Bu seçeneğin görüntüsü de aşağıdaki şekildedir.

translate-extension-option3

Toolbar İkonu ile Açılan Kutucuk

Bu seçenekler dışında herhangi bir kelime veya cümle seçmeden kendi istediğiniz bir şeyler çevirmek isterseniz hiçbir metin seçili değilken toolbar üzerindeki eklenti ikonuna basarak aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir ekran açabilirsiniz ve istediğiniz metni çevirebilirsiniz.

translate-extension-default

Bu güzel eklentiyi bilmeyenler için umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir başka yazıda görüşmek üzere…