C# Spiral Matrix / Salyangoz Matris

17 Oca 2017 · 1 dk okuma süresi

Spiral kelimesi sarmal anlamına gelmektedir. Spiral matrix veya salyangoz matris aşağıdaki tabloda gördüğünüz şekilde ifade edilebilir. Örneğin aşağıdaki tabloda 4 boyutlu bir salyangoz matris verilmiştir.

Görüldüğü gibi sarmal olarak 1’den başlayarak boyutun karesine kadar devam ediyor. Örnekte 1’den başlayarak 4’ün karesi olan 16’ya kadar devam etmiştir.

Kodlara geçmeden önce programlama öğrenmek isteyenler veya bu alanda merak ettiği birçok soruya cevap bulmak isteyenler için bir YouTube kanalı önermek istiyorum. Kanalın ismi ‘Bilgisayar Kavramları’ ve eğitimler Sn. Dr. Sadi Evren Şeker tarafından verilmektedir. Geçen gün çektiği bir video ile Github üzerinde hesap oluşturarak orada da eğitime katkı sağlayacak uygulamalara yer vereceğini ve dolayısıyla hem programcılığa meraklı olan insanlar için önemli kaynak olacağını hem de Github kullanımını öğretmeyi hedeflediğini açıkladı. Bahsi geçen videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Github kanalına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kodlar:

Eğer kodların Türkçe yorumlarla ve Türkçe değişken isimleriyle detaylı halini görmek isterseniz, soruyu cevapladığım Pull Request linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

PR Linki: https://github.com/BilgisayarKavramlari/Programlamaya-Giris/pull/99 Bu da kodları yorum satırlı olmadan sade olarak Gist üzerinden paylaştığım hali:

Örnek Kod Çıktıları:

Bu örneğin Java koduna buradan ulaşabilirsiniz: https://firateski.com/java-spiral-matrix-salyangoz-matris/


Resim Kaynağı: Stackoverflow