Java Spiral Matrix / Salyangoz Matris

22 Oca 2017 · 1 dk okuma süresi

Spiral kelimesi sarmal anlamına gelmektedir. Spiral matrix veya salyangoz matris aşağıdaki tabloda gördüğünüz şekilde ifade edilebilir. Örneğin aşağıdaki tabloda 4 boyutlu bir salyangoz matris verilmiştir.

Görüldüğü gibi sarmal olarak 1’den başlayarak boyutun karesine kadar devam ediyor. Örnekte 1’den başlayarak 4’ün karesi olan 16’ya kadar devam etmiştir.

Kodlara geçmeden önce programlama öğrenmek isteyenler veya bu alanda merak ettiği birçok soruya cevap bulmak isteyenler için bir YouTube kanalı önermek istiyorum. Kanalın ismi ‘Bilgisayar Kavramları’ ve eğitimler Sn. Dr. Sadi Evren Şeker tarafından verilmektedir. Geçen gün çektiği bir video ile Github üzerinde hesap oluşturarak orada da eğitime katkı sağlayacak uygulamalara yer vereceğini ve dolayısıyla hem programcılığa meraklı olan insanlar için önemli kaynak olacağını hem de Github kullanımını öğretmeyi hedeflediğini açıkladı. Bahsi geçen videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Github kanalına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son olarak bu soruyu da Github kanalında gördüğümü ve çözümünü orada paylaştığımı belirtmek isterim. Çok uzatmadan kodları paylaşayım.

Kodlar:

Örnek Kod Çıktıları:

Ayrıca sorunun cevabını bahsi geçen Github kanalında görmek isteyenler bu linke tıklayabilirler: https://github.com/BilgisayarKavramlari/Programlamaya-Giris/pull/179

Bu örneğin C# koduna buradan ulaşabilirsiniz: https://firateski.com/c-spiral-matrix-salyangoz-matris/


Resim Kaynağı: Stackoverflow