Fırat Eşki


Kodların Dünyası…


C# ile Mouse Click Komutu Gönderme

Bu dersimizde C# ile imleci istediğimiz koordinata tıklama komutunu kod ile nasıl gönderebileceğimizi göreceğiz.

Başlamadan önce bu işlem için ‘User32’ ismindeki sistem DLL dosyasını kullanacağımızı belirtelim. DLL dosyalarını kullanmakla ilgili ayrıntılı bilgiyi bulabileceğiniz MSDN dökümanını yazının en alt kısmına link olarak ekledim.

Şimdi kodları yazmaya başlayalım. Öncelikle sistem DLL dosyasını sınıfımızın hemen altına altta belirttiğim şekilde import ediyoruz. Gerekli açıklamaları yorum satırlarını kullanarak yazdım.

Yaptıklarımızı şöyle bir açıklayıcı şekilde sıralayalım:

  1. Programın üst kısmında DLL dosyasını import ettik.
  2. Daha sonra tanımladığımız DLL dosyasının içindeki ‘mouse_event’ ismindeki fonksiyonu programa bildirdik.
  3. Daha sonra tıklama tetikleyicileri olan LEFT_DOWN(farenin sol tuşunun basılı olma durumu) ve LEFT_UP(farenin sol tuşunun bırakılma durumu) komutlarının HEX karşılığını değişkenlere kaydettik.

Umarım sizlere 3 aşamada ne yaptığımızı açıklayabilmişimdir. Şimdi ise tıklama işlemini gerçekleştirecek olan fonksiyonların kullanımına geçelim. Yani tıklama kodunu yazalım.

Anlattıklarım dışında fonksiyon içinde bilmeniz gereken diğer şey ise fonksiyon içine 2. ve 3. parametre olarak girdiğimiz imlecin tıklamasını istediğimiz X ve Y koordinatlarıdır. Biz bu parametrelere imlecin bulunduğu konuma otomatik tıklama yaptırdık. Siz örneği daha net görmek için bu kodları Timer fonksiyonu içine yazabilirsiniz ve hatta rastgele alanlara tıklatabilirsiniz. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.


Bkz: DLL import etmek ile ilgili MSDN dökümanına buradan ulaşabilirsiniz.


Merhaba, ben Fırat Eşki bu da benim blogum. Bilgisayar ve teknoloji dünyasını yakından takip ediyorum. Küçük yaşta giriş yapmış olduğum kod dünyasına olan ilgim ve sevgim gün geçtikçe artarak devam ediyor.